Linoleum nebo PVC, co zvolíte Vy?

Linoleum nebo PVC, co zvolíte Vy?

Linoleum nebo PVC, co zvolíte Vy?

Stále Vám tyto názvy splývají a domníváte se, že je to jedna a ta samá krytina? Pak je čas podívat se na tyto druhy podlahovin blíže, protože mezi linoleem a PVC je základní rozdíl rovnající se podlahové krytině vyrobené z přírodních surovin a krytině z umělých materiálů. Ale jako vše i tyto podlahy mají svoje klady a zápory. Jak to s nimi tedy je, podle čeho vybírat?

Linoleum, známé také jako lino, bylo poprvé vyrobeno již v 19.století jako 100% přírodní produkt. Vývojem a novými technologiemi byly vlastnosti původního linolea vylepšovány i když základy přírodního produktu zůstaly. Linoleum je vyráběno ze směsi lněného oleje, vápence, borovicové pryskyřice, dřevité nebo korkové moučky, přírodních barevných pigmentů. Vzniklá hmota je slisována na jutové tkanině nebo plátěné podložce. Takto připravená krytina v síle 2 – 2,5mm je pak připravena pro celoplošné přilepení na vhodně připravený podklad nebo je nanesena na hdf desku, která se pak dále upravuje pro pokládku plovoucím způsobem.

Linoleum má díky svému složení antistatické schopnosti, brání růstu některých mikrobů, působí blahodárně na dýchací cesty a díky těmto svým vlastnostem je velmi vhodné pro alergiky – např. do dětských a obývacích pokojů, mateřských školek, do hygienicky náročných prostor nemocnic a zdravotnických zařízení, domů pro seniory atd. Nevhodné je naopak do prostor s velkou vlhkostí nebo potřebou „agresivního“ způsobu údržby.

Přírodní pigmenty, které se používají při výrobě, probarvují linoleum v celé jeho tloušťce a na povrchu vytvářejí jednobarevný povrch nebo častěji probarvení podobné dekoru kamene - mramoru. Při dotváření interiéru můžete počítat s celým barevným spektrem, které lze při manuální zručnosti podlaháře vzájemně kombinovat do vzorů, obrazců atd.

Pro pokládku celoplošně lepeného linolea je nutné připravit podklad, který je pevný, rovný, hladký, suchý a bezprašný. Linoleum na HDF desce se zámkem pro pokládku plovoucím způsobem má nároky na poklad o něco menší – není důraz na hladkost, nerovnost je možná do 2mm v délce 2m. Desky bývají tvarů čtverce nebo obdelníku a umožňují  vytvářet v interiéru zajímavé barevné kombinace.

Údržba linolea je snadná, ale podobně jako u dřevěných olejovaných podlah zde můžeme udělat nevratné chyby. Postačí vysávání drobných nečistot, stírání dobře vyždímaným mopem a používání neagresivních úklidových prostředků s ohledem na to zda je linoleum opatřeno povrchovou ochrannou vrstvou PUR či nikoliv. Vhodným způsobem úklidu prodlužujete životnost této podlahy, proto je dobré poradit se o vhodném úklidovém prostředku již při jejím nákupu.

V naší nabídce naleznete přírodní linoleum pod názvem Marmoleum click® v plovoucím provedení. Katalog této nabídky je vám k dispozici zde.

 

 

 

 

 

 

PVC podlahy jsou vyráběny z polyvinylchloridu, syntetického materiálu k jehož rozšíření došlo především v polovině 20. století. Vzhledem ke své ceně, jednoduché pokládce a snadné údržbě se PVC podlahy v té době uplatňovaly především v nové výstavbě panelových domů. Ve svých počátcích bylo PVC  jednotných jednobarevných vzorů nebo napodobeninami melírovaných vzorů linolea.

Díky rozvoji technologií a poptávce po trendových dekorech je aktuální nabídka hodně vzdálena té v jeho počátcích. Předností současných PVC podlah je jejich odolnost, pružnost materiálu, tvarová paměť, dobré tepelné a zvukově izolační vlastnosti, vhodnost pokládky na teplovodní podlahové vytápění, ale nalezneme také druhy specifické, které splňují elektrostaticky vodivé vlastnosti (požadované např. pro laboratoře, zdravotnictví).

V nabídce PVC podlah se můžete setkat s pojmy homogenní nebo heterogenní PVC podlaha. Rozdíl je ve složení jednotlivých vrstev podlahy. Heterogenní PVC podlahy se skládají z vrstvy spodního PVC s nosným vláknem - vrchní vrstvy PVC – dezénu – nášlapné vrstvy. Nášlapná vrstva bývá opatřena ochrannou polyuretanovou vrstvou. V naší nabídce naleznete také PVC podlahy, které mají ve spodní vrstvě textilní polyesterovou podložku - filc. Heterogenní PVC podlahy se uplatňují ve všech zátěžových třídách – od domácností po kanceláře, učebny atd. Aktuálně jsou nejrozšířenějšími dezény tohoto druhu PVC podlah věrné napodobeniny dřevěných podlah následované dekory dlažeb, doplněné o jejich věrné struktury. Homogenní PVC podlahy se naopak skládají pouze z jedné vrstvy probarvené barevným pigmentem. Díky tomu je nabídka dekorů omezená na jednobarevné nebo melírované. Tento druh podlah je velmi odolný, proto je určený především pro velmi zatěžované podlahy – např. v nemocnicích, chodbách škol a bytových domů atd.

Pokládku PVC podlah lze uskutečnit celoplošným přilepením na vhodný podklad nebo výjimečně u menších místností na volno bez fixace. Připravený podklad musí být pevný, rovný, hladký a suchý. Pokud je PVC podlaha opatřena textilní podložkou je možno ji položit na podlahu s nerovností do 1mm (např. při renovacích na dlažbu, parkety atd.).

Údržba PVC podlah je jednoduchá – pravidelné vysávání hrubých nečistot, úklid mokrou cestou s využitím čistících a samoleštících prostředků na PVC podlahy ošetřené polyuretanovou úpravou. V případě většího znečištění podlah, zanesení hrubé struktury PVC nabízíme hloubkově čistící stroj Bona, který podlahu účinně vyčistí a připraví na nanesení nové ochranné vrstvy.

Vinylové podlahy je označení, které se pro výše popsané PVC podlahy objevuje v posledních letech.  V tomto případě je nutné rozlišit mezi vinylovými podlahami v metráži a vinylovými podlahami v jednotlivých lamelách. Ale to už je samostatná kapitola..

 

 
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.